Historie ZVONOHRY u AMBROŽE

Vážení přátelé zvonohry.

Dovolte, abych vám představili naši královéhradeckou KONCERTNÍ ZVONOHRU.

Co je a jak vypadá koncertní zvonohra?
Koncertní zvonohra je hudební nástroj, v Evropě známý nejvíce v zemích Beneluxu. Nám nejblíže jsou dvě zvonohry ve městě Gdańsk. V České republice tento nástroj zatím nemáme.

Základem zvonohry jsou zvony a mechanická klaviatura. Zvonů ve věži máme 50 a každý nese jméno některé historické osobnosti – od Cyrila a Metoděje po Jana Palacha. Klaviatura je umístěna v prosklené, odhlučněné kabině a jednotlivé klávesy jsou mechanickými táhly propojeny se zvony, které jsou zavěšeny v dalším patře věže nad klaviaturou.

Naše zvonohra bude mít dva paralelní systémy:
Prvním je MECHANICKÝ SYSTÉM, kde zvony úhozy pěstí do klaviatury nebo nášlapem na pedály rozeznívá carillonér – zvonohráč. V budoucnu plánujeme koncerty zahraničních carillonérů každou 1. neděli v měsíci (od srpna 2025) – vstupenky na koncerty budou k dispozici na https://www.hkpoint.cz/cs/
Druhý systém bude sloužit ke každodennímu hraní v intervalech. Nazýváme jej AUTOMATICKÝ HRACÍ SYSTÉM – „počítačově řízená jednotka“ propojená se zvonohrou – do její paměti lze vložit více než 100 libovolných skladeb.

Naše koncertní zvonohra bude certifikovaná, tj. bude splňovat požadavky mezinárodních norem.

Projekt se začal uskutečňovat s odlitím prvního zvonu v roce 2009, nese jméno Hradec Králové a odlití zvonu financovalo město Hradec Králové. V roce 2020, který byl zároveň 100. výročím Církve československé husitské i 140. výročím od narození architekta Josefa Gočára,  jenž  zdejší  areál  projektoval, bylo odlito všech 50 zvonů a vykováno 50 srdcí. Během dalších let jsme nechali pro zvonohru vyrobit kovovou konstrukci pro zavěšení zvonů ve věži. Zvonařská firma Petra R. Manouška nechala v Holadsku vyrobit krásnou dřevěnou klaviaturu na míru naší zvonohry. V současné době všechny tyto komponenty jsou již ve věži a tým zvonařů Petra Manouška s holandským týmem ROYALEIJSBOUTS v těchto jarních dnech postupně vše propojuje a ladí. Jsme v jubilejním roce 2025, kdy si Hradec Králové připomíná 800 let od svého vzniku. Rádi bychom tedy projekt koncertní zvonohry, který město značně finančně podpořilo, dokončili právě v tomto roce. Slavnostní bohoslužbu a inaugurační koncert, kterým zvonohru uvedeme v život, plánujeme na 5. července 2025.

Kdo za sbírkou stojí a proč vznikla idea zvonohry?

Projekt ZVONOHRY v sobě spojuje historické hodnoty a uměleckou originalitu. Zvonohra je umístěna v dosud prázdné věži sakrální stavby významného českého architekta Josefa Gočára – ve Sboru kněze Ambrože v Hradci Králové – kulturní památka. (Uvnitř kostela najdete např. sklolaminátový kříž Maxima Velčovského, plastiku Mistra Jana Husa Milana Kuzici.) Iniciativu zvonohry organizuje Náboženská obec Církve československé husitské v Hradci Králové již od roku 2009. Díky dokončení tohoto projektu – PRVNÍ KONCERTNÍ ZVONOHRY V ČR – dojde k vytvoření nového kulturního a komunitního centra, které přispěje k uměleckému a duchovnímu obohacení tohoto místa.

Kdo projekt KONCERTNÍ ZVONOHRY realizoval?

Zvony a celý projekt koncertní zvonohry vznikly v dílně předního českého zvonaře Petra Rudolfa Manouška, firmy s rodinnou tradicí. Více o P. R. Manouškovi, jeho firmě a mobilní zvonohře zde: http://www.carillon.cz/zvonarstvi-manousek

Projekt instalace zvonohry do zvonice Sboru kněze Ambrože připravil Atelier Architektury Ing. Jana Mádlíka.

Hudebně zvonohru zaštiťuje carillonér Radek Rejšek – úpravy melodií pro automatické hraní zvonoher, úpravy skladeb pro cvičné hraní (do 3 úrovní náročnosti skladeb) a pro koncerty zvonohry.

Stále se sbírkou nejsme u konce – na co vybrané peníze použijeme?

Abychom projekt mohli finálně dokončit a tvořit „budoucno“, potřebujeme vybrat částku, která pokryje chybějící finance – na AUTOMATICKÝ HRACÍ SYSTÉM a CVIČNOU KLAVIATURU. (Cvičná klaviatura je totožná s klaviaturou v kabině, jen připojená k počítači. Budoucí carillonér zde se sluchátky na uších může cvičit a svou hru zdokonalovat, aniž by rušil okolí 😊.) Doposud jsme náklady na projekt hradili z vlastních zdrojů. Z velké části šlo o dobrovolné dárce a finanční příspěvky od města Hradec Králové a Královéhradeckého kraje. Bohužel, jak už to bývá, s blížícím se koncem projektu – 5. 7. 2025 – se objevují další náklady, se kterými se původně nepočítalo, ale jsou nutné pro dokončení.

Proto, můžete-li přispět, budeme moc rádi. Přispění je možné zde na této stránce: v záložce transparentní účet zvonohry (Raiff. č. 4862517001/5500) nebo na Doniu https://donio.cz/pomozte-rozehrat-1-zvonohru-v-cr Váš finanční příspěvek částečně pokryje AUTOMATICKÝ HRACÍ SYSTÉM a CVIČNOU KLAVIATURU.

Proč je zapotřebí cvičné klaviatury?

V současné době máme v ČR pouze 3 zvonohráče (např. na pražské Loretě, která je historickým nástrojem pouze s 27 zvony). Bude proto nutné vychovat nové carillonéry, kteří by provozovali častější koncerty a sami vychovávali další generaci zvonohráčů.

Budeme moc vděční za váš příspěvek – děkujeme!

České republice bude první stabilně umístěnou koncertní zvonohrou splňující současné mezinárodní požadavky pro tento nástroj. Tato závěrečná část díla však ještě bude nejen technicky, ale i finančně značně náročná, a tak se i na vás obracíme s žádostí o podporu, abychom tento projekt dovedli k úspěšnému završení.

Hradecká ZVONOHRA – místo koncertů zahraničních carillonérů

Naše zvonohra bude bude první stabilně umístěnou koncertní zvonohrou v České republice splňující současné mezinárodní požadavky pro tento nástroj. Díky svým certifikovaným parametrům však hradecká zvonohra nebude jen lokální záležitostí, ale přiláká i skvělé zahraniční hudebníky. Mezi nimi jistě nebude chybět ani jeden z nejlepších světových carillonérů. Požádali jsme o spolupráci Annu Marii Reverté – Španělsko, Carla Van Eyndhovena – Belgie, Trevora Workmana – Velká Britanie, Jeffrey Bossina – Německo, Adriana P. Gebruerse – Irsko, Radka Rejška – Česká republika, Rosemarie Seuntiëns – Nizozemsko, Joannese M. Thuy – Belgie, Boudewijna Zwarta – Nizozemsko aj.
Četnost koncertů v budoucnu plánujeme zatím nižší – a to 1. neděli v měsíci od srpna 2025. Nástroj však bude opatřen automatickým hracím systémem, který by 3x denně v pravidelnou hodinu hrál některou z melodií liturgického roku, lidové písně či klasiky např. Vivaldiho Čtvero ročních období, úryvek Smetanovy Vltavy, Dvořákovy Humoresky apod.

Kam můžete přispět a poděkování městu, kraji a dalším sponzorům

Rozpočet na zbývající materiálové náklady činí cca 1 700 000,- Kč. Převážnou část jsme získali od dobrovolných dárců, Královéhradeckého kraje a hlavního partnera Města Hradec Králové, ale pětina této částky chybí. Proto jsme oslovili crowdfundingová platformu DONIO a založili jsme zde sbírku s názvem Pomozte rozehrát 1. zvonohru v ČR – podpořte automatiku a cvičnou klaviaturu. Věříme a doufáme, že náš projekt, který stojí téměř na konci své realizace zaujme možné další dárce příč naší zemí. Stále počítáme a jsme velice vděční Vám všem – obětavým dárcům. Máte-li chuť přispět a stát při zrození nástroje, který jistě potěší svou jedinečností, máme k tomuto účelu stále otevřenou účelovou sbírku na zvonohru. Transparentní účet Náboženské obce Církve československé husitské v Hradci Králové č. 4862517001/5500 máme u Raiffeisenbank a.s., v záložce webu najdete přímý odkaz s přehledem darů. Dary je možné také složit v hotovosti na farním úřadě. Na zvonohru však můžete přispět i při nejrůznějších církevních či kulturních setkáních, které se konají ve Sboru kněze Ambrože a o kterých najdete aktuální informace na webových stránkách hradecké náboženské obce i Královéhradecké diecéze CČSH: www.ccshhk.cz nebo na facebookové stránce: Zvonohra Hradec Králové.

Sbor kněze Ambrože se otevírá veřejnosti

V posledních letech realizace projektu leží na bedrech současného královéhradeckého biskupa Pavla Pechance, který ZVONOHRU významně posunul k svému cíli. Podařilo se vyzískat přes 3,5 mil. korun a pod jeho vedením se snaží Sbor kněze Ambrože více otevřít veřejnosti. Na faře se zbudoval nový multifunkční sál setkávání zvaný Ambon, je zde klubovna, nově se opravily prostory, kde návštěvníci obdivují Juračkův betlém. V budoucnu již je také připravena projektová dokumentace na revitalizaci kolumbária a Sbor kněze Ambrože. Areál se postupně stává vedle duchovního prostoru také komunitním místem a jsou zde připravovány akce různého druhu. Vedle duchovních aktivit se jedná o přednášky, výstavy, workshopy, konají se zde koncerty pro zvonohru. Takto zde také vystoupila Lenka Dusilová, Iva Marešová, zvonohru svojí účastí přijela podpořit paní Dagmar Pecková. Z varhaníků děkujeme Radku Rejškovi, Jaroslavu Tůmovi, Martinu Strejčkovi, varhanici KATTĚ, Michalu Novenko. Na zvonohru upozorňujeme také při vernisážích výstav Galerie Ambrož, která sídlí v lodi sboru. Vystavovali zde např. Karel Malík (Echt!), Karel Haloun (Hudba Praha), Martin Němec (Precedens), prof. Vladimír Franz nebo Patrik Rutkovský, prof. Jindřich Štreit nebo známý fotograf Jindřich Buxbaum. V listopadu 2024 zde reportáž s názvem „Na cestách se zvony ve věži Gočárova kostela kněze Ambrože a se zvonařem Petrem Rudolfem Manouškem“ natáčel Petr Voldán https://hradec.rozhlas.cz/na-rozhlasovych-cestach-za-zvony-ve-vezi-gocarova-ambroze-a-se-zvonarem-petrem-9350601

Společně s vámi s nadějí připravujeme a vyhlížíme chvíli, kdy se zvonohra rozezní z věže Sboru kněze Ambrože k Boží chvále a k radosti všech vděčných posluchačů.

Za náboženskou obec v Hradci Králové realizační tým a Pavel Pechanec, královéhradecký biskup Církve československé husitské